Jak aktywnie i kreatywnie spędzić czas z dziećmi w Halloween?

Halloween to święto, które daje dużo możliwości, aby spędzić czas z dziećmi aktywnie 
w kreatywny sposób. Wszystko zależy od wyobraźni i chęci rodziców. 

Na blogach i portalach możemy znaleźć bardzo dużo porad
i halloweenowych propozycji. Już same przebieranie się za potwory jest dla dzieci bardzo ekscytujące.
Strój potwora można uszyć razem ze swoim dzieckiem wykorzystując przy tym stare ubrania i dodatki
z pasmanterii. Można zorganizować małe przyjęcie, na które zaprosimy dzieci znajomych czy sąsiadów, nie musi to być duża grupa, wystarczy kilka osób. Papier, sznurek, koraliki, druciki i już można zrobić „straszną” dekorację, pająki na sznurkach, nietoperze czy duszki z tektury. Dzieci uwielbiają takie plastyczne i kreatywne zabawy.

My ze swojej strony chcielibyśmy Wam zaproponować kilka konkursów i zabaw, które zachęcą dzieci do ruchu. Nasze propozycję: „Przejście przez bagno”, „Gimnastyka dla duszków” czy „Wiedźma i miotła” to proste zabawy, które dają dzieciom mnóstwo radości oraz ruchu. Sprawią, że twoje dziecko nie tylko będzie dobrze się bawić, ale przy okazji trochę poćwiczy. 

Twoje dziecko pokocha Halloween! Zachęcamy do wspólnego spędzania czasu w sposób aktywny!

Nasze propozycje na gry i zabawy:

Przejdź przez bagno
Przygotuj: dwie kartki papieru formatu A4.

Zadaniem uczestnika jest przejść całą długość pokoju stąpając tylko na kartki. W tym celu po wykonaniu jednego kroku trzeba się schylić, podnieść kartkę z tyłu, przełożyć ją przed siebie i postawić następny krok, aż do wyznaczonego punktu. Uczestnik, który postawił nogę na podłodze (dywanie) poza kartką - „zostaje wciągnięty do bagna" i wypada z gry. Wygrywają te osoby, którym udało się wykonać to niełatwe zadanie.

Mumia
Przygotuj: papier toaletowy w rolkach ( najlepszy będzie zwykły szary papier).

Uczestnicy mają się dobrać w pary. Każda z par dostaje rolkę papieru. Jedna osoba z pary będzie mumią, zaś druga - będzie zawijać mumię w papier. Wygrywa ta para, która najszybciej poradzi sobie z tym zadaniem.

Gimnastyka dla duszków
Przygotuj: karteczki z nazwami zwierząt, np. krowa, sowa, karp, szpak, wilk…

Osoba prowadząca wyczytuje nazwę danego zwierzęcia, a zadaniem dzieci jest pokazać, co to zwierzę robi (pływa, lata, czy chodzi). Wygrywa ten, kto ani razu się nie pomyli. W brew pozorom zadanie to jest dość trudne do wykonania, wymaga od dzieci skupienia i koncentracji oraz szybkiego wykonania ruchu, łatwo się można pomylić, trzeba mieć dobry refleks.

Wiedźma i miotła
Przygotuj: miotłę i muzykę

Dzieci stoją w kole, w rytm muzyki przekazują sobie miotłę z rąk do rąk, robią to szybko, bo gdy muzyka cichnie dziecko, u którego pozostała miotła w rękach wchodzi do środka koła. Musi zatańczyć taniec z miotłą przy muzyce.

Walka na straszne miny
Przygotuj: karteczki z uśmiechniętą i straszną buzią, dla każdego dziecka po jednym zestawie. Możesz też przygotować papier, krepiny, klej, mazaki i dzieci mogą same wykonać takie bardziej skomplikowane buźki.

Rozdaj karteczki dzieciom. Dzieci robią po kolei różne straszne miny, po czym wybierają spośród siebie autora najstraszniejszej miny, głosując unosząc karteczki do góry. Straszna mina = straszna buźka,
niestraszna mina = uśmiechnięta buźka. Wygrywa ten, kto otrzyma najwięcej głosów.

Mój przyjaciel potwór
Przygotuj: nadmuchane balony ( tyle, ilu jest uczestników zabawy, ale warto też mieć kilka zapasowych)
i pisaki.

Dzieci rysują na balonie twarz straszydła. Autor najstraszniejszego balonika wygrywa!
Można też rozbudować ten konkurs i zachęcić dzieci do improwizacji. Dzieci maja za zadanie przedstawić swojego przyjaciela potwora. Jak ma na imię? Co to za potwór?

Poszukiwacze
Przygotuj: cukierki i łakocie

Musisz je pochować w różnych zakamarkach domu czy ogrodu. Dzieci szukają cukierków, które mogą zabrać ze sobą na koniec zabawy. Po tak intensywnych ćwiczeniach zasłużyli na łakocie :)